LATO - w deszczowe dni kominek
podgrzewa wodę użytkową
JESIEŃ - czasami palimy w kominku
a ciepło kumuluje się na długo
ZIMA - kominek ogrzewa
dom i mamy ciepłą wodę użytkową
Doświadczenie
Galeria
Technologia
Piece i pieco-kominki z akubetu

Palenisko

Wkład akumulacyjny lub stalowo-żeliwny dowolnego typu, pod warunkiem, że zabezpiecza on dopływ powietrza do komory spalania w ilości potrzebnej do poprawnego i ekologicznego spalania wyliczonej proporcji drewna czy brykietu. Jego wielkość, rozmiar szyby i moc grzewczą nalezy uwzględnić, dostosowaując do potrzeb grzewczych ogrzewanego pomieszczenia

Akumulacyjny
wymiennik ciepła

Prefabrykowany w formie CMA, który możemy wybudować jako stojący niezależnie lub nasadowo nad paleniskiem zawsze o jednym strumieniu spalin, w układzie wielozwrotnym lub wahlarzowym. Celem lepszego dostosowania się do różnych wielkosci bryły i różnych potrzeb grzewczych domów, akumulacyjne wymienniki ciepła produkowane są w formie kształtek (kostek) większych 28x28x28 CMA, kształtek mniejszych 25x25x25 cm CMA-M i krążków o średnicy 45 cm CMA-R

Ciepłe ściany bryły

Zamykają komorę akumulacyjnego pieco-kominka. Wykonane mogą byćz kafli tradycyjnych lub nowoczesnych wielkogabarytowych oraz specjalnych płyt z AKUBETU o różnych właściwościach grzewczych - CPA, CPA-K, CPK. Zaleca się stosowanie materiałów wykończeniowych ceramicznych, choć dopuszcza sięteż inne odporne na temperaturę materiały.

W piecach i pieco-kominkach używanych do ogrzewania domów, aby zachować ekologiczny jak i ekonomiczny, wysoki poziom sprawności spalania, należy przestrzegać ustalonej dla paleniska (wkładu) przewidzianej przez producenta wielkości załadunku drewna (2-4kg), którą należy powiększyć o dodatkową ilość opału wyliczoną z typu i wielkości dołączonego wymiennika ciepła (do 16kg). Stosując akumulacyjny Akubetowy wymiennik ciepła z bloczków CMA (Ceramicznych Modułów Akumulacyjnych) maksymalnie do 1100 kg dodatkową porcję drewna w szybki sposób wyliczamy wg. zasady: na każde 70-130 kg masy jeden dodatkowy kg drewna. Dla Przykładu:

Gdy rozpoczynamy palenie lub dokładamy drewno w cyklu załadunków co 8-12 godz. a np. wielkość wymiennika ciepła wynosi 770kg to: 770kg : 70kg = 11kg dodatkowego załadunku drewna (co łącznie z wsadem paleniskowym może wynieść do 15 kg.) Jeżeli zaś chcemy dokładać drewna częściej np. po 4 godzinach lub jest cieplej i nie potrzebujemy dużo ciepła, to ilość drewna w kolejnym załadunku należy proporcjonalnie pomniejszyć do: 770kg: 130=6kg drewna.


- W swojej najbardziej rozwiniętej technologicznie funkcji grzewczej, piece buduje się z zastosowaniem akubetowego, akumulacyjnego , paleniska zduńskiego, do którego dołącza się (lub na którym nasadowo montuje się ) akumulacyjny wymiennik ciepła lub jeszcze inne powietrzne czy wodne wymienniki. Zdecydowany wzrost masy pieca i zwiększona powierzchnia grzewcza pozwala na podwyższenie jego mocy grzewczej w ciągu całego wielogodzinnego okresu grzewczego (8-12 h) .

- W swojej formie architektonicznej ich bryły mogą być bardzo zróżnicowane..


Mogą przybierać kształt małego lub dużego tradycyjnego lub nowoczesnego pieca kaflowego. Mogą przybierać formę rustykalnego kominka kaflowego czy kamiennego (marmurowego), albo też formę bardzo nowoczesną, dużą lub małą, także o powierzchniach tynkowych. Nasadzając bezpośrednio na palenisku akumulacyjne wymienniki ciepła możemy budować bardzo małe bryły o średnicy czy boku 60 cm, które łatwo zaprojektować nawet do bardzo małych domów w tym także pasywnych zapewniając im zarazem najbardziej komfortowy system ogrzewania.


NOWE, ZWIĘKSZONE

PARAMETRY GRZEWCZE AKUBETU


Kluczowe parametry, które łącznie decydują o jego podwyższonych parametrach grzewczych to: bardzo wysoka przewodność cieplna, duża gęstość i wysoka akumulacyjność (pojemność cieplna). Te doskonałe parametry techniczne, a zwłaszcza wysoka przewodność cieplna AKUBETU pozwala dla osiągnięcia efektu pożądanego nagrzania pieca nawet na jednorazowy załadunek bardzo dużej porcji drewna do 20kg (bez konieczności rozkładania jej na mniejsze załadunki).

- Dzięki wysokiej gęstości AKUBETU (do 2,85 kg/dm3) osiągamy bardzo dużą zdolność akumulacji ciepła oraz bardzo długi i wyrównany (średnio 8-12 godz.) okres grzewczy podobnie jak w tradycyjnych piecach kaflowych, który jednak umożliwia ogrzewanie już znacznie większych powierzchni(nawet całego domu) .

- Dzięki znikomej rozszerzalności cieplnej AKUBETU instalacje posiadają bardzo długą żywotność i najniższą awaryjność funkcjonowania.

- Wybudowane z Akubetu piece pozwalają na osiąganie dużej mocy grzewczej nawet do 9KW w długim 8-12 godzinnym okresie grzewczym . Pozwala to na stałe i zrównoważone ogrzewanie nowoczesnych domów mieszkalnych do 200m2 p.u. Jest to o wiele większa moc grzewcza niż moc grzewcza typowych tradycyjnych pieców kaflowych budowanych ze zwykłych cegieł szamotowych.

- Brak występowania zjawiska skurczu materiału pozwala na wypalanie urządzeń z Akubetu dopiero po ich wybudowaniu (pod nadzorem specjalisty - zduna), co było nie możliwe przy stosowaniu cegieł i betonów ze zwykłego szamotu.

- Czysty i ekologiczny, długi i dopasowany do potrzeb grzewczych proces spalania jaki zapewniają paleniska i wymienniki ciepła z Akubetu, to nie jedyne zalety tego najnowszej generacji kompozytu akumulacyjnego.

-Jego parametry techniczne dostosowane do spalania wyłącznie drewna-biomasy wraz z bezrusztową konstrukcją palenisk, uniemożliwiają palenie w piecu węglem.

- Parametry Akubetu, pozwalają na uznanie wybudowanych z nich pieców akumulacyjnych za tzw. mikroinstalacje grzewcze, produkujące ciepło wyłącznie z drewna-biomasy, co pozwala im na wypełnienie warunków Dyrektywy Unii Europejskiej o instalacjach z Odnawialnych Źródeł Energii.

Jeżeli w piecach Akubet zostałby zamieniony na beton ze standardowego szamotu, ich okres grzewczy i moc grzewcza upodobniłaby się do dawnych pieców kaflowych.

Jeżeli do budowy pieca zastosujemy wkład blaszany lub żeliwny to będzie on emitował ciepło szybciej i ze znacznie większa mocą, ale tylko w ciągu 1-2 godzinnej fazy spalania.

Jeżeli palenisko będzie wybudowane już w technologii akumulacyjnej z Akubetu, to będzie ono emitowało je powoli i łagodniej przez cały 8-12 godzinny okres grzewczy z dopasowaną mocą . Wytworzona w palenisku wysoka temperatura 600-1000°C . Duży odbiór ciepła w Akubetowym kanałowym wymienniku ciepła umożliwia osiągnięcie w ten sposób wysokiej sprawności grzewczej minimalizując zużycie opału;. W ten sposób całe urządzenie stanie się tanie i wygodne w użytkowaniu. Dla podwyższenia efektu grzewczego i komfortu użytkowania stosuje się też nowoczesne elektroniczne regulatory dopływu powietrza do spalania, które nie tylko ograniczają zużycie opału, ale tez zdecydowanie podnoszą komfort ich użytkowania. Mogą one także zabezpieczać przed nieekologicznym użytkowaniem instalacji, a w swojej najbardziej rozwiniętej formie służyć do kontroli i monitorowania jego użytkowania i funkcjonowania.

Piece i Kominki od Zduna Kędzierzyn-Koźle, woj. opolskie | Komin, piec, kominek - usługi zduńskie
Kędzierzyn-Koźle, Opole, Nysa, Głuchołazy, Prudnik, Głubczyce, Racibórz, Rybnik, Żory, Tychy, Gliwice, Katowice, Sosnowiec, Bytom, Ruda, Zabrze, Pyskowice, Lubliniec, Strzelce Opolskie, Krapkowice Doświadczenie - usługi zduńskie | Galeria - kominki od zduna | Kominek akumulacyjny - technologia
ul. Kozielska 119 47-224 Kędzierzyn-Koźle | Janusz Kołtowski 791 888 887 | e-mail:biuro@gazcobud.pl